Poznajemy czasownik TAKE. Jest to czasownik, który nie tylko oznacza dosłownie „brać”, ale także tworzy wiele wyrażeń oraz tzw. czasowników frazowych. Wszystkie te zastosowania pojawiają się już nawet na niższych poziomach języka angielskiego.

Słyszeliście na pewno o takich wyrażeniach jak „take your time” lub „take it back”. Czasownik take oznacza w każdym z nich coś nieco innego. Musimy zapoznać się z nimi, jeżeli chcemy się rozwijać w języku angielskim. Zapraszam do słuchania!

Koniecznie więc pobierzcie kartę pracy do dzisiejszego odcinka.

Będziecie więc mogli utrwalić wyrażenia z czasownikiem TAKE oraz spróbować sił w zastosowaniu wyrażeń w prostych zdaniach.

A może chciałbyś/chciałabyś wesprzeć moją działalność? Postaw mi przysłowiową kawę – https://www.buymeacoffee.com/mpodbielska


Pobierz kartę pracy - zostaw e-mail.

Zostawiając swój e-mail otrzymasz e-mail zwrotny z hasłem. Zachowaj hasło, które umożliwi Ci dostęp do unikalnych materiałów dodatkowych do wszystkich odcinków podcastu >> zostaw e-mail<<.

czasownik TAKE

T

Czasownik ten występuje nie tylko w swoim podstawowym znaczeniu, czyli brać. Pojawia się w różnych wyrażeniach oraz, oczywiście w czasownikach frazowych.

 

Czasownik take w podstawowym znaczeniu  oznacza brać, zabrać, zawieźć

 

Jest czasownikiem nieregularnym. Jego formy to Take – TOOK – TAKEN.

 

Np.

 

Take a pill – wziąć tabletkę

Take a shower – wziąć prysznic

 

Take an umbrella – wziąć parasol

Take an umbrella because it’s going to rain!

 

W takich zwrotach czasownik TAKE oznacza dosłownie brać lub wziąć.

 

Występuje on także w różnych wyrażeniach i zwrotach, w których nie jest już tłumaczony jako brać, ale przyjmuje inne znaczenie dostosowując się do słowa które następuje po nim.

 

Take a look – spojrzeć

 

W wyrażeniu tym czasownik TAKE nie oznacza już dosłownie brać, ale dodaje on dynamiki następującemu po nim słowu. Dlatego czasami nazywany jest pustym czasownikiem, ponieważ jak łatwo sobie wyobrazić nie przenosi tutaj swojego dosłownego znaczenia, ale raczej nadaje kształtu i dynami słowu LOOK (patrzeć).

 

Inne przykłady użycia czasownika TAKE w takim znaczeniu to:

 

Take notes – zanotować, notować

 

e.g.

I take notes during my lectures. – Robię notatki w czasie wykładów.

 

Take a nap – zdrzemnąć się

 

Take a break – zrobić sobie przerwę

 

Take a risk – podjąć ryzyko

I am a person that never takes any risk. – Jestem osobą, która nigdy nie ryzykuje.

 

Bardzo ważnym zastosowaniem czasownika TAKE, ale o którym często zapominamy to …. więcej w KARCIE PRACY