Jak uczyć się ze słuchania i z podcastów?

Zaczniemy od tego, co to są podcasty. Podcasty to tak naprawdę audycje radiowe lub przeznaczone do słuchania rozmowy bądź rozważania na różne tematy. Do niedawna audycje radiowe i rozmowy mogliśmy słuchać tak naprawdę w radio. Teraz cały świat stoi dla nas otwarty dzięki takim audycjom wypuszczanym w formie podcastów. Możesz wybierać sobie języki, w jakich chcesz słuchać, tematykę i cieszyć się wtedy, kiedy masz czas. Zwykle gromadzone one są w specjalnych aplikacjach, które łatwo jest przeszukiwać w celu odnalezienia tej właściwej, która ciebie interesuje.

W moich podcastach możesz posłuchać rozważań na temat samego uczenia się i wybrać dla siebie te wskazówki i inspiracje, które pomogą ci w szybkim osiągnięciu celu. W moim podcastach bowiem opowiadam historie o języku angielskim i w języku angielskim.

Znajdziesz także rozmowy z różnymi osobami pracującymi na różnych stanowiskach, które opowiedzą o swoich doświadczeniach w uczeniu się języka. Będziemy wyciągać wnioski z ich doświadczeń i czerpać z ich wskazówek.

Będą także podcasty dotyczące różnorodnych wydarzeń i dat ważnych dla świata anglojęzycznego w języku angielskim.

Podcasty te mogą słuchać i uczyć się osoby na różnych poziomach. Na niższym poziomie skorzystasz, jeżeli zrozumiesz chociaż pojedyncze słowa lub ogólny sens. Następnie możesz zapoznać się z tekstem i spróbować odpowiedzieć na pytania.

Pamiętaj, że jakakolwiek forma kontaktu z językiem bardzo dużo nam daje. Wybierz po prostu taką, jaka Ci odpowiada i z której czerpiesz przyjemność.

Osoby na wyższych poziomach po wysłuchaniu mogą opowiedzieć tę historię sobie ponownie. Mogą odpowiedzieć na pytania, zapoznać się z zastosowaną gramatyką lub przeczytać tekst.

Słuchanie jest bardzo istotnym elementem podczas uczenia się języka. Słuchając i reagując na bodźce słuchowe – reagujemy i odpowiadamy lub dostarczamy tych bodźców innym osobom, prawda?

Poleca się oczywiście obecnie oglądanie filmów i seriali – na początku wystarczy i to jest sukces, jeżeli zrozumiesz wybrane słowa lub wyrażenia. Bardzo powoli, stopniowo coraz więcej. Nie wymagaj od siebie zbyt wiele.

Pamiętaj że język angielski obecnie to globalne narzędzie komunikacji.

Obecnie uczy się angielskiego ponad 1,5 mld ludzi na świecie z różnych krajów i jest on językiem ojczystym 372 mln osób!

Słuchanie jest ważnym elementem podczas nauki języka i oczywiście słuchanie ludzi z różnych krajów i różnych akcentów. Nie musisz od razu mówić jak rodowity Brytyjczyk lub Amerykanin. Twoim celem jest skuteczna komunikacja.

Dzwoniąc do działu obsługi takiego giganta amerykańskiego, jak amazon.com z drugiej strony połączenia telefonicznego, chat’owego lub mailowego będzie obsługiwała Cię w większości przypadków osoba z Indii. I spróbuj ich zrozumieć albo wytłumaczyć im coś na piśmie…. 🙂

Słuchać możemy tekstów odpowiadających naszemu poziomowi. Jest to wówczas tzw. Słuchanie aktywne – rozumiemy wszystko lub większość, uczymy się wyrażeń i poszczególnych słów, możemy wszystko streszczać, powtarzać, kończyć. I pamiętaj, słuchaj takich nagrań wielokrotnie. Zawsze ogromnie dużo z nich skorzystasz i twój mózg będzie zakorzeniał konstrukcje i wyrażenia, a Ty będziesz posuwał się z nauką.

Możesz także „osłuchiwać” się pasywnie – słuchając oryginalnych tekstów, wypowiedzi, filmów i wyłapując coraz to więcej. Podczas takiego rodzaju słuchania osłuchujesz się z wymową, wyłapujesz sens ogólny i także jest to ważny proces, ale uczenie się nie jest tu tak dynamiczne, ponieważ … no właśnie, mózg osoby dorosłej lubi rozumieć wszystko i lubi uczyć się aktywnie. Wtedy czujesz się pewnie i szybciej nabywasz wiedzę i umiejętności.