Dowiedz się, jak tworzy się 3 rodzaje pytań w języku angielskim. W języku angielskim trudnością jest to, że musimy uczyć się tworzenia pytań dla każdego czasu gramatycznego i w każdym czasie inaczej się rozpoczynają. Ale jest to dopiero jeden z 3 rodzajów pytań. Temat tworzenia pytań w języku angielskim jest bardzo prosty. Po wysłuchaniu podcastu z pewnością nie będzie to już stanowiło żadnego problemu. Zapraszam Was do poprzednich odcinków, w których szczegółowo omawiane były sposoby budowania pytań dla poszczególnych czasów – #10 Present Simple and Present Continuous, #11 Past Tenses: Past Simple, Past Continuous, Past Perfect, Past Perfect Continuous, #14 Present Perfect and Present Perfect Continuous, #17 Future Tenses. Jest to kompletny materiał przedstawiający trzon gramatyki angielskiej. Wracajcie do niego, utrwalajcie wiedzę i korzystajcie w swoich wypowiedziach. Tak naprawdę w zupełności pozwala to już do mówienia w języku angielskim i trenowania wypowiedzi.

Pobierz kartę pracy - zostaw e-mail.

Zostawiając swój e-mail otrzymasz e-mail zwrotny z hasłem. Zachowaj hasło, które umożliwi Ci dostęp do unikalnych materiałów dodatkowych do wszystkich odcinków podcastu  >> zostaw e-mail<<.

Pytania w języku angielskim

 

Szczegółowo tworzenie pytań w języku angielskim dla poszczególnych czasów gramatycznych omawialiśmy w odcinkach podcastu poświęconych poszczególnym czasom:

#10 Present Simple and Present Continuous

#11 Past Tenses: Past Simple, Past Continuous, Past Perfect, Past Perfect Continuous

#14 Present Perfect & Present Prefect Continuous

#17 Future Tenses

Wszystkie rodzaje pytań możemy podzielić na trzy rodzaje:

  1. Pytania bezpośrednie – skierowane bezpośrednio do odbiorcy

np.

Czy masz psa? – Do you have a dog?

Czy byłeś w wczoraj w pracy? – Were you at work yesterday?

Czy byłeś kiedyś w Paryżu? – Have you ever been in Paris?

Stosujemy tu konstrukcje pytań dla poszczególnych czasów gramatycznych, szczegółowo przedstawiane przy omawianiu poszczególnych czasów.

 

  1. Pytania pośrednie

Np.

Czy mógłbyś mi powiedzieć, czy masz psa? – Could you tell me if you have a dog?

Czy mógłbyś mi powiedzieć, czy byłeś wczoraj w pracy? – Could you tell me if you were at work yesterday?

Czy mógłbyś mi powiedzieć, czy byłeś kiedyś w Paryżu? – Could you tell me if you have ever been in Paris?

W pytaniach pośrednich po wstępie kolejność słów jest taka, jak w zdaniu twierdzącym, czyli najpierw występuje grupa podmiotu (głównego rzeczownika) a potem orzeczenie (główny czasownik).

 

  1. Pytania podmiotowe

np.

Kto ma psa? – Who has a dog?

Kto był wczoraj w pracy? – Who was at work yesterday?

Kto był w Paryżu? – Who has been in Paris?

W pytaniach podmiotowych odpowiedzią jest podmiot zdania będącego odpowiedzią, czyli pierwszy rzeczownik tego zdania. W tego typu pytaniach po zaimku pytającym „who” lub „what” występuje czasownik w odpowiednim czasie gramatycznym ale bez konstrukcji pytania.