Pozostaniemy w temacie przymiotników, ale tym razem nieco w innym podejściu. Zbierzemy sobie wyrażenia utworzone z dwóch przymiotników, które tworzą barwne, często stosowane wyrażenia.

A ponieważ przymiotniki są dwa, to wzmacnia ich znaczenie i potęguje ich wydźwięk. Takie wyrażenie, oprócz tego, że występują niezwykle często w języku codziennym bardzo chętnie wykorzystywane są w reklamie, w tytułach książek i filmów, na różnych rysunkach, w nazwach firm i produktów. Zestawienie dwóch przymiotników obok siebie pozwala na bardziej obrazowe opisanie produktu i zapamiętanie jego cech. Powszechnie wiadomo, że „jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów” dlatego w ramach karty pracy do dzisiejszego odcinka znajdziesz przykłady zdjęciowe zawierające te wyrażenia w różnych zastosowaniach. I uwaga, praktycznie wszystkie wyrażenia funkcjonują również jako tytuły piosenek. Lista piosenek w formie linków jest także w karcie pracy. Jeżeli zapamiętacie chociaż niektóre, to będzie to duży sukces.

Koniecznie więc pobierzcie kartę pracy do dzisiejszego odcinka.

A może chciałbyś/chciałabyś wesprzeć moją działalność? Postaw mi przysłowiową kawę – https://www.buymeacoffee.com/mpodbielska


Pobierz kartę pracy - zostaw e-mail.

Zostawiając swój e-mail otrzymasz e-mail zwrotny z hasłem. Zachowaj hasło, które umożliwi Ci dostęp do unikalnych materiałów dodatkowych do wszystkich odcinków podcastu >> zostaw e-mail<<.

wyrażenia dwuprzymiotnikowe

Safe and sound – cały I zdrowy, zwykle po chorobie, problemach lub innej trudnej sytuacji

e.g. We all want to get home safe and sound before Christmas despite difficult weather conditions.

(…)

Free and easy – zrelaksowany, bezstroski

e.g. Children do not appreciate how free and easy is their life.

(…)

Alive and kicking – coś ma się “dobrze”

e.g. It is sad that racism in many countries is alive and kicking.

(…)

 

Lista piosenek – dostępna po pobraniu karty pracy.