Odcinek dotyczący czasowników frazowych z czasownikami COME i GO. Czasownik frazowy to czasownik, który w połączeniu z przyimkiem tworzą zupełnie nowe, zaskakujące często znaczenia.

Czasowniki frazowe składają się z czasownika oraz przyimka, bardzo często stosowane są w języku codziennym. Rzeczywiście są trudne do zapamiętania. Aby je opanować najlepiej czytać je w zdaniach i zapamiętywać w pełnych kontekstach wypowiedzi.

W tym odcinku wysłuchasz najważniejszych „phrasali” z COME i GO, czyli przykłady zdań oraz porównania zdań zawierających tzw. „normalny” czasownik i zdania, w których ten czasownik został zastąpiony tzw. „phrasalem”.

Koniecznie pobierz kartę pracy . Karta pracy zawiera omawiane w odcinku czasowniki oraz zdania, które możesz czytać i zapamiętywać je w kontekście stosowania.

A może chciałbyś/chciałabyś wesprzeć moją działalność? Postaw mi przysłowiową kawę – https://www.buymeacoffee.com/mpodbielska


Pobierz kartę pracy - zostaw e-mail.

Zostawiając swój e-mail otrzymasz e-mail zwrotny z hasłem. Zachowaj hasło, które umożliwi Ci dostęp do unikalnych materiałów dodatkowych do wszystkich odcinków podcastu >> zostaw e-mail<<.

COME & GO

Najważniejsze czasowniki frazowe z come:

 

Come across – natknąć się na coś/ na kogoś

e.g  When I was walking down the street I came across my old schoolfriend.

 

Come about – wydarzyć się

You can’t imagine how many bad things come about!

 

Come on – pospiesz się

Come on! We will be late for our plane if you don’t pick me up now.

(…więcej w karcie pracy)

——

Najważniejsze czasowniki frazowe z go:

 

Go on – kontynuować

Let’s go on and discuss this issue.

 

Go off – eksplodować

The bomb went off suddenly.

(…więcej w karcie pracy)